Επιχειρηματικές ιστορίες – Katharina Fellnhofer – Απολογισμός

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το workshop “Επιχειρηματικές Ιστορίες” που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 17 Μαΐου 2016 στη σχολή Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ. Το workshop διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Ενεργειακής και Βιομηχανικής Οικονομίας με κεντρικό πρόσωπο την Katharina Fellnhofer,  διδάκτωρ στη γνωστική περιοχή των Κοινωνικοοικονομικών Επιστημών στο πανεπιστήμιο Leopold-Franzens στο Innsbruck της Αυστρίας.

Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενδιαφέροντα βίντεο από επιχειρηματίες του διεθνούς χώρου που κατέθεταν την εμπειρία τους και τις γνώσεις τους πάνω σε θέματα δημιουργίας επιχείρησης. Επιπλέον, μέσω μίας κατάλληλα διαμορφωμένης πλατφόρμας συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με την πρόθεσή τους να γίνουν επιχειρηματίες και τις γνώσεις που έχουν σε κάποια κεντρικά θέματα επιχειρηματικότας, πριν παρακολουθήσουν ή γίνει κάποια σχετική συζήτηση πάνω στα συγκεκριμένα θέματα (pre- test). Αντίστοιχο ερωτηματολόγιο κλήθηκαν να συμπληρώσουν αφού παρακολούθησαν τα βίντεο, προκειμένου να ελεγχθεί κατά πόσον εμπνεύστηκαν από αυτά (post- test). Στη συνέχεια, ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση μπορείτε να δείτε παρακάτω: