Ο Καθηγητής Γ. Καλογήρου ως προσκεκλημένος ομιλητής στην Ημερίδα «Electrical and Computer Engineering 360 – Μια ματιά στο μέλλον»

Ο Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου συμμετείχε στην ημερίδα «Electrical and Computer Engineering 360 – Μια ματιά στο μέλλον» που διοργάνωσε το φοιτητικό παράρτημα του ΙΕΕΕ στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο τη Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου. Ειδικότερα, στην ομιλία του τόνισε ότι ένας νέος ερευνητής δεν πρέπει να αφήνει την έρευνα του στο ράφι και τις ιδέες του αναξιοποίητες. Επιπλέον,  παρουσίασε τη σχέση Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας που υπάρχει στο ΕΜΠ.

Η ημερίδα περιλάμβανε τεχνικές ομιλίες, workshops και δράσεις πάνω στους τομείς ενδιαφέροντος του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών.

Στόχος της ημερίδας ήταν να ενημερώσει, να κινητοποιήσει αλλά και να δικτυώσει τους νέους φοιτητές μηχανικούς.

Πρόγραμμα ημερίδας:
—————–

9:45 – 12:45 : Έξι ακαδημαϊκοί ομιλητές της σχολής ΗΜΜΥ ΕΜΠ παρουσιάζουν νέες τάσεις σε ροές ενδιαφέροντος του ΗΜΜΥ. ( Νέα Κτίρια Ηλεκτρολόγων )

13:00 – 15:00 : Τεχνικό σεμινάριο στον τομέα των Big Data
15:00 – 15:30 : Coffee Break

15:30 – 18:00 : Καλωσόρισμα από το IEEE και τεχνικές ομιλίες από εταιρείες κολοσσούς σε τομείς της δραστηριότητας του ΗΜΜΥ ( Χώρος Πρυτανείας ΕΜΠ )

18:00 – 18:15 : Networking Break
18:15 – 20:00 : Παρουσιάσεις οντοτήτων από το χώρο της νεανικής επιχειρηματικότητας