Προσκεκλημένος Ομιλητής ο Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου στην Εσπερίδα ΠΡΩ.ΠΑΙΔΕΙ.Α

O Καθηγητής ΕΜΠ Γιάννης Καλογήρου ως προσκεκλημένος ομιλητής παρουσίασε ομιλία στην Εσπερίδα ΠΡΩ.ΠΑΙΔΕΙ.Α, που διεξάχθηκε στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Τράπεζας Ελλάδας, με τίτλο σεμιναρίου «ΑΕΙ, Έρευνα, Καινοτομία, Επιχειρηματικότητα & Ανάπτυξη»,  την παρουσίαση με τίτλο «Καινοτομούμε ερευνώντας και επιχειρούμε καινοτομώντας: Το αναπτυξιακό στοίχημα των ελληνικών πολυτεχνείων και πανεπιστημίων».

Συγκεκριμένα, το συνέδριο ξεκίνησε την Τρίτη 23 Μαΐου στις 14:00. Από τις 14:00 έως τις 14:50 συζητήθηκε η πρώτη θεματική ενότητα: Πανεπιστήμιο – Έρευνα:  Ζητήματα θεσμικών προβλημάτων και Ακαδημαϊκής Ποιότητας με συντονίστρια την Παπαματθαίου Μάρνυ και ομιλητές τους Κατσίκα Σωκράτη, Φορτσάκη Θεόδωρο και Θωμαδάκη Σταύρο.

Στις  14:50 – 16:30 αναλύθηκε η δεύτερη θεματική ενότητα: Πανεπιστήμιο-Έρευνα:  Καινοτομία – Επιχειρηματικότητα – Ανάπτυξη από τους Τσακλόγλου Πάνο, Καλογήρου Γιάννη, Roggenkamp Alexander, Δρανδάκης Νίκο, Δοξιάδη Αρίστο, Χατζηδάκη Κωστή και Μανιάτη Γιάννη με συντονιστή  τον Καβασάλη Πέτρο.

Στις 16:40 ξεκίνησε η τρίτη ενότητα: Οι Θέσεις των Κομμάτων με τον πρώην πρωθυπουργό Σημίτη Κωνσταντίνο. Συντονιστής της συζήτησης ήταν ο Παπαστάθης Αργύρης και ομιλητές οι Κεραμέως Νίκη, Τόλκας Άγγελος, Μαυρωτάς Γιώργος, Μεγαλοοικονόμου Θεοδώρα, Διαμαντοπούλου Άννα καθώς και εκπρόσωπος του υπουργείου παιδείας.

Τέλος, στις 18:30-19:50 έγινε συζήτηση στρογγυλής τραπέζης πάνω στην τέταρτη θεματική ενότητα: Σύνδεση ΑΕΙ, ΕΚ & επιχειρήσεων στην Ελλάδα: Παρόν και μέλλον. Συντονιστής της συζήτησης ήταν ο Μανδραβέλης Πάσχος και ομιλητές οι Στουρνάρας Ιωάννης, Κυριαζής Χάρης, Παΐζης Νίκος, Γραβάνης Αχιλλέας, Καλούσης Ευάγγελος, Δουκίδης Γεώργιος και Καλτσάς Κώστας.

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του κυρίου Καλογήρου εδώ.