Ανακοινώσεις

Πρόσκληση στην εκδήλωση “RES Technology Training Modules for STEM Undergraduates” // Τετάρτη 2 Νοεμβρίου, 15:00, στο Αμφ. Πολυμέσων της Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ

Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) σε συνεργασία με το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας ΕΜΠ σας προσκαλούν στην εκδήλωση με τίτλο “RES Technology Training Modules for STEM Undergraduates“, η οποία διοργανώνεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου Erasmus+ SETechTra στο Αμφιθέατρο Πολυμέσων της Βιβλιοθήκης του ΕΜΠ την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου 2022, στις 15.00.

Tο έργο SETechTra έχει ως κύριο σκοπό την ανάπτυξη ενός προγράμματος σπουδών για φοιτητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας (ΑΠΕ). Στόχοι του έργου αποτελούν:

• Η παροχή των κατάλληλων γνώσεων/δεξιοτήτων για την εύκολη μετάβαση των αποφοίτων στην αγορά εργασίας.
  • Η προώθηση της επιχειρηματικότητας και η ενίσχυση των δεξιοτήτων των αποφοίτων, με στόχο τη δημιουργία επιχείρησης από τους ίδιους στον τομέα των ΑΠΕ.
  • Ο εντοπισμός και η κάλυψη των κενών ανάμεσα στην παρεχόμενη εκπαίδευση και στην αγορά εργασίας.

Στο έργο συμμετέχουν οι ακόλουθοι εταίροι:

• UoW – University of Wolverhampton, United Kingdom  (Coordinator)
  • TU – Teesside University, United Kingdom
  • SAMK – Satakunnan University of Applied Science, Finland
  • CRES – Centre for Renewable Energy Sources and Saving, Greece
  • NTNU – Norwegian University of Science and Technology, Norway
  • REKC – Research and Knowledge Consultancy,  United Kingdom

H εκδήλωση απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές καθώς και νέους ερευνητές. Αφορά την παρουσίαση των αποτελεσμάτων του έργου SETechTra και τη γνωριμία των συμμετεχόντων με τον κλάδο των ΑΠΕ, τον τρόπο λειτουργίας τους και των προοπτικών ενασχόλησης στον συγκεκριμένο κλάδο στην Ελλάδα.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στα αγγλικά και σε υβριδική μορφή.

Για να δηλώσετε συμμετοχή, συμπληρώστε τη φόρμα συμμετοχής που θα βρείτε εδώ.

Την επίσημη πρόσκληση της εκδήλωσης μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης μπορείτε να το βρείτε εδώ.