1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας «NOYNOY Idea Challenge»

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε την έναρξη του 1ου Διαγωνισμού Καινοτομίας «NOYNOY Idea Challenge», που αποτελεί πρωτοβουλία της εταιρείας FrieslandCampina Hellas και του Εργαστηρίου Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας (ΕΒΕΟ) του ΕΜΠ, σε συνεργασία με την εταιρεία Break-Even.

Ο Διαγωνισμός «NOYNOY Idea Challenge» φιλοδοξεί να συνεισφέρει στην ενδυνάμωση της συνεργασίας του πανεπιστημιακού κόσμου με τη βιομηχανία και την αξιοποίηση ερευνητικών αποτελεσμάτων και ιδεών. Προσπαθεί να αναδείξει την καινοτομική δυναμική φοιτητικών και ερευνητικών ομάδων, που ασχολούνται με τον τομέα της γαλακτοβιομηχανίας στην Ελλάδα, με κύρια ακαδημαϊκή αφετηρία – αλλά όχι αποκλειστικά – το ΕΜΠ,  σε θεματικές ενότητες που καλύπτουν όλους τους κρίκους της αλυσίδας αξίας της βιομηχανίας τροφίμων: από τις μεθόδους κτηνοτροφίας έως την τοποθέτηση του προϊόντος στο ράφι ή το e-commerce.

Τελικός στόχος, η ανάδειξη δυνητικά αξιοποιήσιμων περιπτώσεων (case studies) εφαρμογής στη βιομηχανία τροφίμων, με συγκεκριμένα και μετρήσιμα αποτελέσματα και η επιβράβευση πρωτότυπων ιδεών στον τομέα της γαλακτοβιομηχανίας που βελτιώνουν την αποτελεσματικότητα στην αλυσίδα αξίας, ενσωματώνουν την περιβαλλοντική διάσταση στο σχεδιασμό προϊόντων και υπηρεσιών, επικουρούν στην προσπάθεια εξάπλωσης της χρήσης νέων τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνιών και υιοθετούν καλές πρακτικές και πρότυπα, που απορρέουν από την κυκλική οικονομία. Οι υποψήφιοι καλούνται να καταθέσουν τις προτάσεις τους στις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• Κτηνοτροφία
  • Βιωσιμότητα, Ποιότητα & Ασφάλεια
  • Παραγωγή & Διεργασίες
  • Σχεδιασμός προϊόντος
  • Τεχνολογίες εμπλοκής τελικών χρηστών

Ο διαγωνισμός καινοτομίας «NOYNOY Idea Challenge» απευθύνεται σε:
·  Νέους ερευνητές, υποψήφιους διδάκτορες, διδάκτορες με δυνητικά εμπορικά αξιοποιήσιμα ερευνητικά αποτελέσματα,
·  Ομάδες που έχουν δημιουργικές ιδέες και επιθυμούν να τις μετατρέψουν σε βιώσιμες διαδικασίες παραγωγής ή προϊόντα,
·  Φοιτητές και νέοι απόφοιτοι της ανώτερης εκπαίδευσης

Τα έπαθλα του διαγωνισμού είναι τα ακόλουθα:

1.     Σύναψη έμμισθης πρακτικής άσκησης εξάμηνης διάρκειας στην εταιρεία FrieshlandCampina Hellas,
2.     Παροχή χώρου εργασίας εξάμηνης διάρκειας στις εγκαταστάσεις της εταιρείας FrieslandCampina Hellas,
3.     Χορήγηση χρηματικού επάθλου ύψους €2000 για την επιχειρηματική ωρίμανση της ιδέας,
4.     Εξατομικευμένη συμβουλευτική υποστήριξη και καθοδήγηση (Business Coaching) από τη θερμοκοιτίδα ΕΠΙ.νοώ ΕΜΠ.

Αναλυτικότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό  μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού https://noynoyideachallenge.gr .

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλλουν την πρότασή τους στην ειδικά διαμορφωμένη πλατφόρμα (εδώ) έως την Πέμπτη 30 Μαΐου 2018.