Ανακοινώσεις

1ος Διαγωνισμός Πράσινης & Γαλάζιας Καινοτομίας της Μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής

Ο διαγωνισμός INNOVATE EAST  αποτελεί πρωτοβουλία της Μητρόπολης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής και απευθύνεται σε ερευνητικές ομάδες, φοιτητές και αποφοίτους, διδάκτορες και υποψήφιους διδάκτορες, Spin-off Επιχειρήσεις και όσους άλλους ενδιαφερόμενους για τον τομέα της Γαλάζιας και Πράσινης Οικονομίας.

Στόχος είναι να συνδεθούν δημόσιοι φορείς, ακαδημαϊκή κοινότητα και επιχειρήσεις της ευρύτερης περιοχής της Μεσογαίας και Λαυρεωτικής, ώστε να κινητοποιηθούν νέοι ερευνητές και επιστήμονες προς την ανάπτυξη επιχειρηματικών ιδεών, που θα συνεισφέρουν στην αντιμετώπιση σύγχρονων προκλήσεων.

Η διαγωνιστική διαδικασία περιλαμβάνει μεταξύ άλλων:
α) την υποβολή των καινοτόμων επιχειρηματικών ιδεών,
β) δύο φάσεις Αξιολόγησης από μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής που περιλαμβάνει έγκριτους ακαδημαϊκούς και στελέχη επιχειρήσεων,
γ) διαδικασία mentoring για την ανάπτυξη των επιχειρηματικών προτάσεων και
δ) την ανάδειξη και προβολή των νικητήριων προτάσεων στην Τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού που θα γίνει τον Δεκέμβριο 2024.

Στους νικητές του διαγωνισμού θα δοθούν έπαθλα 5.000€ (1η Θέση), 3.000€ (2η Θέση) και 2.000€ (3η Θέση).

Ήδη έχει ξεκινήσει το STAGE I:INNOVATE EAST Ideas Generation σύμφωνα με το οποίο, οι υποβολές θα παραμείνουν ενεργές μέχρι 31 Μαΐου.

Το INNOVATE EAST υποστηρίζουν τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα:
• Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
• Πανεπιστήμιο Πειραιά
• Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
• Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
• Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Για περισσότερες πληροφορίες και για δήλωση συμμετοχών επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: https://www.innovateeast.gr/