Συμμετοχή του Καθηγητή Γ. Καλογήρου και του Δρ. Π. Παναγιωτόπουλου στη σειρά σεμιναρίων για την Καινοτομία “InSysPo”, Campinas, Βραζιλία

Ο Καθηγητής ΕΜΠ Γ. Καλογήρου και ο Δρ. Π. Παναγιωτόπουλος παρευρέθηκαν ως προσκεκλημένοι ομιλητές στο φετινό σεμινάριο για την Καινοτομία InSysPo που έλαβε χώρα στις 25 Ιουνίου 2019 στο Campinas της Βραζιλίας. Αντικείμενο των παρουσιάσεων των δύο ερευνητών του ΕΒΕΟ ΕΜΠ ήταν το “Economic Catch Up and Leapfrogging in the era of 4IR: Is a capability based view and an innovation led development path suitable and feasible for a peripheral European country?” με τον  Καθηγητή Γ. Καλογήρου να τοποθετείται στην παρουσιασή πάνω στην περίπτωση της Ελλάδας με τίτλο “The case of Greece in the aftermath of a long and deep crisis“, ενώ ο Δρ. Π. Παναγιωτόπουλος τοποθετήθηκε πάνω στις δυναμικές ικανότητες των δημόσιων ελληνικών αρχών και συγκεκριμένα των δήμων με τίτλο παρουσίασης “The role of dynamic capabilities in promoting effectiveness and efficiency in public organisations: The case of Greek municipalities“.

Την παρουσίαση του Καθηγητή Γ. Καλογήρου μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

*Τα μέλη του ΕΒΕΟ παρευρίσκονται στις εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου Universidade Estadual de Campinas στη Βραζιλία στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Ανταλλαγής Ερευνητικού Ανθρωπίνου Δυναμικού “Catching–Up along the Global Value Chain (CatChain): models, determinants and policy implications in the era of the Fourth Industrial Revolution” εκπροσωπώντας το Εργαστήριο Βιομηχανικής και Ενεργειακής Οικονομίας ΕΜΠ.\